Panhandle British Car Association: Winners of our 26th Annual Show


Last updated: May 8th, 2018 | Back to PBCA Show Page | Back to PBCA Main page

PENSACOLA BRITISH CAR SHOW
"Brits by the Bay"

APRIL 21, 2018


SPECIAL TROPHIES

BEST OF SHOW - JUDGED Best of Show
Jerry A. Wise
1963 Jaguar E-Type
PEOPLE'S CHOICE People's Choice
Reinout Vogt
1931 MG M-Type
ROLLING SCULPTURE Award Rolling Sculpture Award
Brian Miller
2005 Morgan Aero 8
LADIES CHOICE Award Ladies Choice Award
Brian Miller
2005 Morgan Aero 8
PRESERVATION Award Preservation Award
Tom Schmitz
1968 Morgan 4/4
DIAMOND IN THE ROUGH Award Diamond in the Rough Award
Paul Casarona
Austin Healey Sprite Race Car
Longest Distance Award Preservation Award
Russell S. Mills
Louisville, KY
2014 Mini Paceman
Hard Luck Award
Michael D. King
1979 MG B


CLASS WINNERS


AUSTIN HEALEY/MG MIDGET
FIRST PLACE
1st Place
Danny Jones
1974 MG Midget
SECOND PLACE
2nd Place
Michael C. Masek
1960 Austin Healey Sprite Mk1
THIRD PLACE
3rd Place
Jack L. Orkin
1974 MG Midget

AUSTIN HEALEY 100-4/6, 3000, BJx
FIRST PLACE
1st Place
Jan Schott
1960 Austin Healey 3000 BT7
SECOND PLACE
2nd Place
Jim French
1967 Austin Healey BJ8
THIRD PLACE
3rd Place
Rich & Darla Willows
1958 Austin Healey 100-6

MG T SERIES
FIRST PLACE
1st Place
Reinout Vogt
1931 MG M-Type
SECOND PLACE
2nd Place
John L. Mahone
1955 MG TF 1500
THIRD PLACE
3rd Place
Curt Derby
1953 MG TD

MGA Series
FIRST PLACE
1st Place
James L. Keller
1959 MGA Twin Cam
SECOND PLACE
2nd Place
Gilbert C. Dupre
1962 MGA
THIRD PLACE
3rd Place
Brian F. Daly
1962 MG A 1600 MK II

MGB & MGC 1963 to 1967
FIRST PLACE
1st Place
Malcolm Branch
1967 MGB
SECOND PLACE
2nd Place
Mark Gordon
1964 MGB
THIRD PLACE
3rd Place
Mark Huber
1966 MGB Mk1

MGB & MGC Roadsters 1968-1974
FIRST PLACE
1st Place
Susan & Linton Atkinson
1968 MGB
SECOND PLACE
2nd Place
Clay Johnston
1972 MGB
THIRD PLACE
3rd Place
M. Keith Wasdin
1968 MGB

MGB-GT & MGC-GT
FIRST PLACE
1st Place
Bill Gillson
1967 MGB GT
SECOND PLACE
2nd Place
Larry J. Norton
1973 MGB GT
THIRD PLACE
3rd Place
Gene Johnston
1973 MGB GT

MGB 1974 TO 1980 Rubber Bumper
FIRST PLACE
1st Place
Stuart Waddington
1977 MGB
SECOND PLACE
2nd Place
Tom Nadelhoffer
1979 MGB
THIRD PLACE
3rd Place
Richard L. Meservey
1980 MGB LE

JAGUAR XJS
FIRST PLACE
1st Place
James L. Keller
1994 Jaguar XJS Conv
SECOND PLACE
2nd Place
Tommy K. Hartwell
1996 Jaguar XJ6
THIRD PLACE
3rd Place
Michael Lindley
1994 Jaguar XJS

JAGUAR XK8 1998-2006
FIRST PLACE
1st Place
Bruce Skaggs
2006 XK8
SECOND PLACE
1st Place
Cathy A. Greensfelder
2001 Jaguar XK8
THIRD PLACE
1st Place
Roger Bailey
2005 XK8

JAGUAR E-Type (Roadster, Coupe, & 2+2)
FIRST PLACE
1st Place
Jerry A. Wise
1963 Jaguar E-Type
SECOND PLACE
2nd Place
Donna Cunningham
1964 Jaguar E-Type
THIRD PLACE
3rd Place
Marc Cherry
1963 Jaguar E-Type

JAGUAR XK & F-Type
FIRST PLACE
1st Place
Tom Schmitz
2007 Jaguar XK Coupe
SECOND PLACE
2nd Place
Jeff Dailey
2017 Jaguar F-Type R Series
THIRD PLACE
3rd Place
Warrick D. Lowe
2016 Jaguar F-Type

JAGUAR SALOONS (all years)
FIRST PLACE
1st Place
Walter C. Davison
1961 Jaguar Mark IX
SECOND PLACE
2nd Place
John Scarpucci
1986 Jaguar XJ6
THIRD PLACE
3rd Place
Roy Richardson
1987 Jaguar XJ6

TRIUMPH TR2/TR3/TR4
FIRST PLACE
1st Place
Franz & Monica Bachman
1960 Triumph TR3A
SECOND PLACE
2nd Place
Clifford Wilson
1963 Triumph TR4
THIRD PLACE
3rd Place
H. Sam Walter
1965 Triumph TR4

TRIUMPH TR250/TR6
FIRST PLACE
1st Place
Cameron Leonard
1969 Triumph TR6
SECOND PLACE
2nd Place
Ron & Carolyn Baylor
1971 Triumph TR6
THIRD PLACE
3rd Place
James F. Wilson
1973 Triumph TR6

TRIUMPH TR7/TR8
FIRST PLACE
1st Place
Bill Moseley
1980 Triumph TR7
SECOND PLACE
2nd Place
Richard Buechele
1980 Triumph TR8

TRIUMPH SPITFIRE & GT6
FIRST PLACE
1st Place
Doug McArthur
1974 Triumph Spitfire
SECOND PLACE
2nd Place
Mike Flood
1973 Triumph GT6
THIRD PLACE
3rd Place
James K. Stevens
1978 Triumph Spitfire

MORGAN
FIRST PLACE
1st Place
Peter L. Olson
1932 Morgan Super Sport
SECOND PLACE
2nd Place
Fred V. Veenschoten
1935 Morgan Sport 3 Wheel
THIRD PLACE
3rd Place
Tom Schmitz
1968 Morgan 4/4

Lotus
FIRST PLACE
1st Place
Rich Roesch
1959 Lotus 7
SECOND PLACE
2nd Place
Taber Tompkins
2007 Caterham Super 7 SV
THIRD PLACE
3rd Place
Rick Miller
1999 Lotus Esprit

SMALL SEDANS & Convertibles
FIRST PLACE
1st Place
Sean O. Sharrett
1983 Mini Cooper
SECOND PLACE
2nd Place
Bob Lembcke
1967 Mini Cooper S
THIRD PLACE
3rd Place
Stan Oman
1966 Morris Minor

BRITANNIA Open Top Cars to 2007
FIRST PLACE
1st Place
Barrett R. Sleeper
1973 Triumph Stag
SECOND PLACE
2nd Place
Ken A. DeLeeuw
1996 MG F

BRITANNIA Closed Top Cars to 2007
FIRST PLACE
1st Place
Robert J. Zabzdyr
1983 Carbodies FX4 London Taxi

SUNBEAM Alpine & Tiger
FIRST PLACE
1st Place
Jim O'Brien
1965 Sunbeam Tiger Mk1
SECOND PLACE
2nd Place
David Hambrick
1966 Sunbeam Tiger Mk1A
THIRD PLACE
3rd Place
David Hambrick
1965 Sunbeam Tiger Mk1

UNDER RESTORATION
FIRST PLACE
1st Place
Joseph Stephens
1977 MGB

BRITISH MOTORCYCLES
FIRST PLACE

Bob Hitchcock
1967 BSA A6ST (engine only)

British Competition, Modified, & Race Cars
FIRST PLACE
1st Place
Michael Cook
2014 J2R
1977 MG B V-8 Modified
SECOND PLACE
2nd Place
Ralph W. Ratta
1980 MG B Roadster
THIRD PLACE
3rd Place
Perky Long
1966 MG B Modified

NEW Millennium All Cars 2008-2018
FIRST PLACE
1st Place
Marnie P. Leonard
2012 Baltic Blue Landrover Range Rover H

New MINI Cooper and Cooper S Closed Top
FIRST PLACE
1st Place
Kevin McCoonse
2016 MINI Cooper
SECOND PLACE
2nd Place
Rodney McDonald
2015 Cooper S
THIRD PLACE
3rd Place
LaDon Olson
2010 Cooper S

New MINI Cooper and Cooper S Open Top
FIRST PLACE
1st Place
Mike A. Grieco
2014 MINI Cooper S
SECOND PLACE
2nd Place
Tracey L. Edsill
2014 MINI Cooper S Coupe
THIRD PLACE
3rd Place
Chuck Jones
2015 MINI Cooper JCW R58

Back to PBCA Shows list | Sign our Guestbook!