Panhandle British Car Association: Winners of our 25th Annual Show


Last updated: May 1st, 2017 | Back to PBCA Show Page | Back to PBCA Main page

PENSACOLA BRITISH CAR SHOW
"Brits by the Bay"

APRIL 22, 2017



SPECIAL TROPHIES

BEST OF SHOW - JUDGED Best of Show
Danny Jones
1958 Morris Minor 1000
PEOPLE'S CHOICE People's Choice
Bill Silhan
1960 AC Ace
ROLLING SCULPTURE Award Rolling Sculpture Award
Donna Cunningham
1964 Jaguar E-Type
MAYOR'S CHOICE Award Mayor's Choice Award
Bill & Janet Gillson
1967 MG GT
PRESERVATION Award Preservation Award
Doug Detchon
1989 Vauxhall Astra
DIAMOND IN THE ROUGH Award Diamond in the Rough Award
Paul Casarona
1958 MG Magnette
Hard Luck Award Hard Luck Award
Curt Derby
1953 MG TF


CLASS WINNERS

AUSTIN HEALEY/MG MIDGET
FIRST PLACE
1st Place
Tom Schmitz
1959 Bugeye Sprite
AUSTIN HEALEY 100-4/6, 3000
FIRST PLACE
1st Place
Rick Huber
1964 Austin Healey 3000
SECOND PLACE
2nd Place
Bill Borja
1964 Austin Healey BJ8
THIRD PLACE
2nd Place
Rich & Darla Willows
1958 Austin Healey 100-6

MG T SERIES
FIRST PLACE
1st Place
John Mahone
1955 MG TF 1500
SECOND PLACE (tie)
2nd Place
Cameron Hatton
1952 MG TD
THIRD PLACE
1st Place
Bob Manske
1955 MG TF 1500

MGA Series
FIRST PLACE
1st Place
Tim & Liz Maynard
1962 MGA
SECOND PLACE
2nd Place
Robert Ogletree
1962 MGA
THIRD PLACE
2nd Place
Steve & Janet Lovette
1960 MGA

MGB & MGC 1963 to 1967
FIRST PLACE
1st Place
Malcolm Branch
1967 MGB
SECOND PLACE
2nd Place
Mark Gordon
1964 MGB
THIRD PLACE
3rd Place
Mark & Judy Huber
1966 MGB

MGB & MGC Roadsters 1968-1974
FIRST PLACE
1st Place
Susan & Linton Atkinson
1968 MGB
SECOND PLACE
2nd Place
Clay Johnston
1972 MGB
THIRD PLACE
3rd Place
John Scarpucci
1973 MGB

MGB-GT & MGC-GT
FIRST PLACE
1st Place
Stewart Reisinger
1966 MGB GT
SECOND PLACE
2nd Place
Bill & Janet Gillson
1967 MGB GT
THIRD PLACE
3rd Place
Judith Gallegos
1971 MGB GT

MGB 1974 TO 1980 Rubber Bumper
FIRST PLACE
1st Place
Jan & Willie Wittkopf
1978 MGB
SECOND PLACE
2nd Place
Keith Vezina
1976 MGB
THIRD PLACE
2nd Place
Stuart Waddington
1977 MGB

JAGUAR XJS
FIRST PLACE
1st Place
Michael King
1991 Jaguar XJS
SECOND PLACE
1st Place
Gail Sanders
1997 XJ6-L
THIRD PLACE
1st Place
Harold O'Reilly
1994 Jaguar XJS

JAGUAR XK8 & XK to 2006
FIRST PLACE
1st Place
Cathy Greensfelder
2001 XK8
SECOND PLACE
1st Place
Gus Fell
2006 Jaguar XK8
THIRD PLACE
1st Place
Jim & Kathy French
2002 XK8

JAGUAR XK120/140/150
FIRST PLACE
1st Place
Werner Kettelhack
1954 Jaguar XK120
SECOND PLACE
2nd Place
Tom Stanley
1957 Jaguar XK140

JAGUAR XKE/E-Type
FIRST PLACE
1st Place
Marc Cherry
1963 Jaguar E-Type
SECOND PLACE
2nd Place
Donna Cunningham
1964 Jaguar E-Type
THIRD PLACE
3rd Place
Richard Carr
1972 Jaguar E-Type

JAGUAR 2007 and newer
FIRST PLACE
1st Place
Joe Peterson
2016 Jaguar F-type
SECOND PLACE
2nd Place
Wally Friloux
2007 Jaguar XK
THIRD PLACE
3rd Place
Robert Manske
2012 Jaguar XKR

JAGUAR SALOONS post 1995
FIRST PLACE
1st Place
Beverly Smith
2004 Jaguar S-Type
SECOND PLACE
2nd Place
Walter Taylor
2007 Jaguar Vanden Plas

TRIUMPH TR2/TR3/TR4
FIRST PLACE
1st Place
Yardley Bailey
1958 Triumph TR3A
SECOND PLACE
2nd Place
Clifford Wilson
1963 Triumph TR4
THIRD PLACE
3rd Place
Franz & Monica Bachman
1960 Triumph TR3

TRIUMPH TR250/TR6
FIRST PLACE
1st Place
Steve Womble
1976 Triumph TR6
SECOND PLACE
2nd Place
Ron & Carolyn Baylor
1971 Triumph TR6
THIRD PLACE
3rd Place
Cameron Leonard
1969 Triumph TR6

TRIUMPH TR7/TR8
FIRST PLACE
1st Place
Richard Buechele
1980 Triumph TR7
SECOND PLACE
2nd Place
Michael Lindley
1980 Triumph TR8
THIRD PLACE
3rd Place
Robert Zabzdyr
1979 Triumph TR7

TRIUMPH SPITFIRE & GT6
FIRST PLACE
1st Place
Doug McArthur
1974 Triumph Spitfire
SECOND PLACE
2nd Place
Dale Ballard
1971 Triumph Spitfire
THIRD PLACE
3rd Place
Steve Goldberg
1978 Triumph Spitfire

MORGAN
FIRST PLACE
1st Place
Tom Schmitz
1968 Morgan 4/4
SECOND PLACE
2nd Place
Tony McLaughlin
1971 Morgan Plus 8

Class "R" - SMALL SEDANS & Convertibles
FIRST PLACE
1st Place
Danny Jones
1958 Morris Minor 1000
SECOND PLACE
2nd Place
Doug Detchon
1989 Vauxhall Astra
THIRD PLACE
3rd Place
Paul Casarona
1958 MG Magnette

BRITANNIA OPEN to 2006
FIRST PLACE
1st Place
Bill Silhan
1960 AC Ace

BRITANNIA CLOSED to 2006
FIRST PLACE
1st Place
Lawrence Anderley
1969 Land Rover 109
SECOND PLACE

NO PHOTO

Steven Steinmeyer
1957 Bentley S-1
THIRD PLACE
3rd Place
John Perciballi
1986 Land Rover Defender

SUNBEAM Alpine & Tiger
FIRST PLACE
1st Place
Jim O'Brien
1965 Sunbeam Tiger
SECOND PLACE
2nd Place
David Hambrick
1966 Sunbeam Tiger Mk1A
THIRD PLACE
3rd Place
Donald Wood
1965 Sunbeam Tiger

UNDER RESTORATION
FIRST PLACE
1st Place
Aaron Graeb
1963 Spitfire Mk1

British Modified & Competition
FIRST PLACE
1st Place
Fred Veenschoten
2014 J2R
Morgan replica
SECOND PLACE
2nd Place
Taber Tompkins
2007 Caterham 7SV
THIRD PLACE
3rd Place
Danny Varnado
1976 MGB V8

NEW MINI Coopers
FIRST PLACE
1st Place
Kevin McCoone
2016 MINI F-55
SECOND PLACE(tie)
2nd Place
Rodney McDonald
2016 Cooper S
SECOND PLACE(tie)
2nd Place
LaDon Olson
2010 Cooper S
THIRD PLACE
3rd Place
James Rea
2015 MINI F-56

Back to PBCA Shows list | PLEASE Sign our Guestbook!