Panhandle British Car Association: Winners of our 23rd Annual Show


Last updated: May 12th, 2015 | Back to PBCA Show Page | Back to PBCA Main page

PENSACOLA BRITISH CAR SHOW
"Brits by the Bay"

APRIL 18, 2015



SPECIAL TROPHIES

BEST OF SHOW - JUDGED Best of Show
Charlie & Jan Schott
1947 MG TC
PEOPLE'S CHOICE People's Choice
Peter Olson
1932 Morgan Super Sport
Moulton Properties Award Moulton Properties Award
Jack & Deanna Tripp
1963 Lotus Super Seven
ROLLING SCULPTURE Award Rolling Sculpture Award
Marc Cherry
1963 Jaguar E-Type
LONGEST DISTANCE DRIVEN Award Longest Driven Award
Charles & Perky Long
1966 MGB
510 Miles
BUSTED CRANK Award
Peter Olson


CLASS WINNERS

Class "A" - AUSTIN HEALEY SPRITE / MG MIDGET
FIRST PLACE
1st Place
Jack & Kathy Orkin
1974 MG Midget

Class "B" - AUSTIN HEALEY 100-4/6, 3000
FIRST PLACE
1st Place
Rick Huber
1964 Austin Healey 3000
SECOND PLACE
2nd Place
Rich Willows
1958 Austin Healey 3000

Class "C" - MG T SERIES
FIRST PLACE
1st Place
Charlie & Jan Schott
1947 MG TC
SECOND PLACE (tie)
2nd Place
Robert Lange
1951 MG TD

Class "D" - MG A Series
FIRST PLACE
1st Place
Timothy Maynard
1962 MGA
SECOND PLACE
2nd Place
Tom & Jeanne Schmitz
1957 MGA Coupe

Class "E" - MGB & MGC Roadsters to 1969
FIRST PLACE
1st Place
Linton Atkinson
1968 MGB
SECOND PLACE
2nd Place
Keith Sanders
1968 MGC
THIRD PLACE(tie)
3rd Place
Mark & Judy Huber
1966 MGB
THIRD PLACE(tie)
3rd Place
Richard Bishop
1966 MGB

Class "EE" - MGB & MGC Roadsters 1970-1974
FIRST PLACE
1st Place
Bill & Janet Gilson
1971 MGB
SECOND PLACE
2nd Place
Larry Norton
1973 MGB
THIRD PLACE
3rd Place
John Mahone
1973 MGB
THIRD PLACE
3rd Place
Clay Johnston
1972 MGB

Class "F" - MGB-GT & MGC-GT
FIRST PLACE
1st Place
Daniel & Melissa Bosso
1969 MGB GT
SECOND PLACE
2nd Place
Gene Johnston
1973 MGB GT
THIRD PLACE
3rd Place
Ralph Overly
1974 MGC GT

Class "G" - MGB 1974 TO 1980 Rubber Bumper
FIRST PLACE
1st Place
John Macolino
1976 MGB
SECOND PLACE
2nd Place
Al DeWeese
1977 MGB

Class "H" - JAGUAR XJS/XJS-C
FIRST PLACE
1st Place
Randy & Lee Darden
1991 Jaguar XJS

Class "HH" - JAGUAR XK8 to 2006
FIRST PLACE
1st Place
Al DeWeese
2002 Jaguar XK8

Class "I" - JAGUAR XK120/140/150
FIRST PLACE (Tie)
1st Place
Pat & Barbara Cashman
1956 Jaguar XK140
FIRST PLACE (Tie)
1st Place
Werner Kettelhack
1954 Jaguar XK120
SECOND PLACE
2nd Place
Robert Moore
1953 Jaguar XK120

Class "J" - JAGUAR XKE/E-Type Roadster & Coupe
FIRST PLACE
1st Place
Marc Cherry
1963 Jaguar E-Type
SECOND PLACE (Tie)
2nd Place
Jack Ross
1968 Jaguar Series 1-1/2 E-Type

Class "K" - JAGUAR SEDANS
FIRST PLACE
1st Place
Mike Darby
1967 Jaguar 240
SECOND PLACE
2nd Place
Al Deweese
2002 Jaguar X-Type
THIRD PLACE (tie)
3rd Place
Richard Willows
1988 Jaguar XJ6 Vanden Plas
THIRD PLACE (tie)
3rd Place
Gail Sanders
1997 Jaguar XJL
THIRD PLACE (tie)
3rd Place
Malcolm Branch
1984 Jaguar XJ6

Class "L" - TRIUMPH TR2/TR3
FIRST PLACE
1st Place
Sam & Sandy Walter
1965 Triumph TR4

Class "M" - TRIUMPH TR250/TR6
FIRST PLACE
1st Place
Steve Freeman
1968 Triumph TR250
SECOND PLACE
2nd Place
Cameron Leonard
1969 Triumph TR6
THIRD PLACE
3rd Place
Tom Matsoukas
1974 Triumph TR6

Class "N" - TRIUMPH TR7/TR8
FIRST PLACE
1st Place
Bill Moseley
1980 Triumph TR8
SECOND PLACE
2nd Place
Jason Cather
1980 Triumph TR8

Class "R" - SMALL SEDANS & Convertibles
FIRST PLACE
1st Place
Mike Japp
1966 Triumph 2000 Mk1

Class "S" - BRITANNIA OPEN to 2006
FIRST PLACE
1st Place
Peter Olson
1932 Morgan Super Sport
SECOND PLACE
2nd Place
Jack Tripp
1963 Lotus Super Seven

Class "T" - BRITANNIA CLOSED to 2006
FIRST PLACE
1st Place
Therese Hemmert
2005 Bentley GT
SECOND PLACE
2nd Place
David Couling
2000 Land Rover Discovery II

Class "TT" - SUNBEAM Alpine & Tiger
FIRST PLACE
1st Place
William Byrd
1966 Sunbeam Tiger Mk1A
SECOND PLACE
2nd Place
David Hambrick
1965 Sunbeam Tiger MkI

Class "V" - BRITISH MOTORCYCLES
FIRST PLACE
1st Place
Peter Olson
1915 Triumph Mode H
SECOND PLACE
2nd Place
Michael Conroy
74 Norton Commando
THIRD PLACE

Bob Malcomson
2005 Triumph America

Class "W" - British Competition & Modified Race Cars
FIRST PLACE
1st Place
Mike Cook
1977 MGB V8
SECOND PLACE
2nd Place
Chris Gore
79 MGB V8
THIRD PLACE
3rd Place
Charles & Perkey Long
1966 MGB

Class "X" NEW Millennium + 7, Year 2007 & Newer
FIRST PLACE
1st Place
Taber Tomkins
2007 Caterham 7 SV
SECOND PLACE
2nd Place
David Blackledge
2015 Jaguar F-Type R
THIRD PLACE (Tie)
3rd Place
Michael Glore
2012 McLaren MP4 12C
THIRD PLACE (Tie)
3rd Place
Robert Barnes
2007 Jaguar XJ8 VDP

Class "Y" - NEW MINI Coopers
FIRST PLACE
1st Place
Patricia Ping
2012 MINI Roadster
SECOND PLACE
2nd Place
Jason Court
2006 MINI Cooper S
THIRD PLACE
3rd Place
Tom & Jeanne Schmitz
2011 MINI Cooper S Clubman

Back to PBCA Shows list | PLEASE Sign our Guestbook!