Panhandle British Car Association: Winners of our 20th Annual Show



Last updated: May 16th, 2012 | Back to PBCA Show Page | Back to PBCA Main page

PENSACOLA BRITISH CAR SHOW
"Brits by the Bay"

APRIL 21, 2012



SPECIAL TROPHIES

BEST OF SHOW - JUDGED Best of Show: AC Ace
Bill Silhan
1960 AC Ace
PEOPLE'S CHOICE People's Choice: Daimler SP250
James Michael Bamford
1961 Daimler SP250
ROLLING SCULPTURE Award AWARD Rolling Sculpture Award: 1959 MGA 1600
Mike Darby
1959 MGA 1600


CLASS WINNERS

AUSTIN HEALEY SPRITE / MG MIDGET
FIRST PLACE
1st Place
Jack Orkin
1964 MG Midget
SECOND PLACE
2nd Place
Rik Holeman
1979 MG Midget
THIRD PLACE
3rd Place
Bill Specht
1979 MG Midget

AUSTIN HEALEY
FIRST PLACE
1st Place
Lou & Pat Ballard
1963 Austin Healey BJ7
SECOND PLACE (TIE)
2nd Place
Alan Apel
1967 Austin Healey BJ8
SECOND PLACE (TIE)
3rd Place
William Borja
1967 Austin Healey 3000

MGT SERIES
FIRST PLACE
1st Place
Tom & Jeanne Schmitz
1955 MG TF 1500
SECOND PLACE
2nd Place
Joe Hajcak
1954 MG TD
THIRD PLACE
3rd Place
Tom Matsoukas
1953 MG TD

MGA Series
FIRST PLACE
1st Place
Mike Darby
1959 MGA
SECOND PLACE
2nd Place
Robert Ogletree
1962 MGA
THIRD PLACE
3rd Place
Steve Gundrum
1958 MGA

MGB 1963-1969
FIRST PLACE
1st Place
Malcolm Branch
1967 MGB
SECOND PLACE
2nd Place
Tom & Jeanne Schmitz
1968 MGB
THIRD PLACE
pbca2010
Richard Bishop
1966 MGB

MGB & MGC 1970-1974
FIRST PLACE
1st Place
Ken McElhaney
1972 MGB
SECOND PLACE
2nd Place
John B. Clark
1972 MGB
THIRD PLACE
3rd Place
John Mahone
1973 MGB

MGB-GT & MGC-GT
FIRST PLACE
1st Place
Bill & Janet Gillson
1972 MGB GT
SECOND PLACE
2nd Place
Ralph Overly
1969 MGC GT
THIRD PLACE
3rd Place
Keith & Gail Sanders
1968 MGC GT

MGB 1974 TO 1976 Rubber Bumper
FIRST PLACE
1st Place
Keith & Karen Vezina
1976 MGB
SECOND PLACE
2nd Place
Darlene & Forrest Jordan
1976 MGB
THIRD PLACE
3rd Place
Gavin Dean
1975 MGB

MGB 1977 TO 1980 Rubber Bumper
FIRST PLACE
1st Place
Stuart Waddington
1977 MGB
SECOND PLACE
2nd Place
Al DeWeese
1977 MGB

JAGUAR XJS
FIRST PLACE
1st Place
Michael King
1991 Jaguar XJS Coupe
SECOND PLACE
2nd Place
Mitzi Maddux
1994 XJS Convertible
THIRD PLACE
3rd Place
Chuck & Charlene Byrne
1994 XJS V-12 Convertible

JAGUAR E-Type
FIRST PLACE
1st Place
Marc Cherry
1963 Jaguar E-Type
SECOND PLACE
2nd Place
Jack Ross
1968 Jaguar E-Type
THIRD PLACE (tie)
3rd Place
Bob & Margaret Henson
1967 Jaguar E-Type

JAGUAR SEDANS
FIRST PLACE
1st Place
Joseph Peterson
1987 Jaguar XJ6
SECOND PLACE
2nd Place
Dee Dee Daniels
1994 Jaguar XJ6
THIRD PLACE
3rd Place
Jennifer & James Bamford
1989 Jaguar XJ6

TRIUMPH TR2/TR3/TR4
FIRST PLACE
1st Place
Franz & Monica Bachman
1960 Triumph TR3A
SECOND PLACE
2nd Place
Richard Willows
1963 Triumph TR3B
THIRD PLACE
2nd Place
Karen Enos
1959 Triumph TR3A

TRIUMPH TR250, TR6
FIRST PLACE
1st Place
Steven Freeman
1968 Triumph TR250
SECOND PLACE
2nd Place
Robert Kim McCabe
1968 Triumph TR250
THIRD PLACE
3rd Place
Johnson Buquet
1972 Triumph TR6

TRIUMPH TR7/TR8
FIRST PLACE
1st Place
Bill Moseley
1980 Triumph TR8
SECOND PLACE
2nd Place
Ken Hilton
1980 Triumph TR8
THIRD PLACE
3rd Place
Barry Schmidt
1975 TR7

TRIUMPH SPITFIRE & GT6
FIRST PLACE
1st Place
Tommy Boudreaux
1978 Triumph Spitfire
SECOND PLACE
2nd Place
Daniel Francis
1980 Triumph Spitfire
THIRD PLACE
3rd Place
Mike Japp
1977 Triumph Spitfire

Class "R" - SMALL SEDANS & Convertibles
FIRST PLACE
1st Place
Michael Lewis
1950 MG Y-Type
SECOND PLACE
2nd Place
Bob Freeman
1967 Mini Cooper S
THIRD PLACE
3rd Place
Tom Schmitz
1967 Mini Cooper S

BRITANNIA OPEN CARS
FIRST PLACE
1st Place
James Michael Bamford
1961 Daimler 250
SECOND PLACE
2nd Place
Bill Silhan
1960 ACE Ace
THIRD PLACE
3rd Place
James Michael Bamford
1961 Daimler 250

BRITANNIA CLOSED CARS
FIRST PLACE
1st Place
Ricard Maddux
1973 Triumph Stag
SECOND PLACE
2nd Place
Mack Innis
1996 Aston Martin DB7

MORGAN CLASS
FIRST PLACE
1st Place
Tony McLaughlin
1971 Morgan Plus 8
SECOND PLACE
2nd Place
Robert Jones
1961 Morgan Plus 4

SUNBEAM TIGER
FIRST PLACE
1st Place
Ray Reese
1965 Sunbeam Tiger
SECOND PLACE
2nd Place
Nick Kintner
1967 Sunbeam Tiger

BRITISH MOTORCYCLES
FIRST PLACE
1st Place
D & D Cycles
1957 BSA
SECOND PLACE
2nd Place
D & D Cycles
1969 Triumph


NEW MINI Cooper
FIRST PLACE
1st Place
Tom & Jeanne Schmitz
2011 Mini Cooper S Clubman
SECOND PLACE
2nd Place
Eric Reitman
2012 Mini Roadster
THIRD PLACE
3rd Place
Donald Revell
2003 Mini Cooper S

NEW BRITISH 2000-2010
FIRST PLACE
1st Place
Therese Hemmert
2005 Bentley
SECOND PLACE
2nd Place
Gerard Compton
2007 Jaguar XK8
FIRST PLACE
3rd Place
Jason Crawford
2000 Aston Martin

Back to PBCA Shows list | Please Sign our Guestbook!