Panhandle British Car Association: Winners of our 19th Annual Show



Last updated: April 28th, 2011 | Back to PBCA Show Page | Back to PBCA Main page

PENSACOLA BRITISH CAR SHOW
"Brits by the Bay"

APRIL 16, 2011



SPECIAL TROPHIES

BEST OF SHOW - JUDGED Best of Show: Morris Minor Traveler
Larry & Maureen McCain
1960 Morris Minor Traveler
PEOPLE'S CHOICE People's Choice: MGTF
Bob & Risa Manske
1955 MG TF
MOULTON PROPERTIES AWARD Moulton Properties Award: 1967 Jaguar 240
Mike Darby
1967 Jaguar 240
ROLLING SCULPTURE Award AWARD Moulton Properties Award: 1964 Austin Healey 3000
Rick Huber
1964 Austin Healey 3000
LONGEST DISTANCE DRIVEN TO SHOW Longest Distance Driven: 1960 MGB
Charles & Perky Long
1960 MGB
LONGEST INDIRECT DISTANCE DRIVEN
NEW ORLEANS, PENSACOLA VIA KEY WEST
Longest Distance Indirectly Driven: 1970 MGB
Allen & Sue Bradley
1970 MGB


CLASS WINNERS

Class "A" - AUSTIN HEALEY SPRITE / MG MIDGET
FIRST PLACE
1st Place: 1959 A/H Bugeye
Jack Laird
1959 Austin Healey
Bugeye Sprite
SECOND PLACE
2nd Place
Al & Jeanette Amato
1966 Austin Healey Sprite
THIRD PLACE
3rd Place
Buzz Merchelewitz
1959 Austin Healey
Bugeye Sprite

Class "B" - AUSTIN HEALEY
FIRST PLACE
1st Place
Rick Huber
1964 Austin Healey 3000
SECOND PLACE (TIE)
2nd Place
Rich & Darla Willows
1958 Austin Healey 100/6
SECOND PLACE (TIE)
3rd Place
K. Larry Stivers
1967 Austin Healey 3000

Class "C" - MGT SERIES
FIRST PLACE
1st Place
Bob Manske
1955 MG TF 1500
SECOND PLACE
2nd Place
Tom & Jeanne Schmitz
1955 MG TF 1500
THIRD PLACE
3rd Place
Charlie Schott
1950 MG TD

Class "D" - MGA
FIRST PLACE
1st Place
Mike Darby
1959 MGA
SECOND PLACE
2nd Place
Robert Ogletree
1962 MGA
THIRD PLACE
3rd Place
Don & Darian Warnecke
1958 MGA

Class "E" - MGB 1963-1969
FIRST PLACE
1st Place
Tom & Jeanne Schmitz
1968 MGB
SECOND PLACE
2nd Place
Keith Sanders
1969 MGC
THIRD PLACE
pbca2010
Richard Bishop
1966 MGB

Class "EE" - MGB 1970-1974
FIRST PLACE
1st Place
Ken McElhaney
1972 MGB
SECOND PLACE
2nd Place
Blake & Kathy Sonnier
1972 MGB
THIRD PLACE
3rd Place
Gene Johnson
1971 MGB

Class "F" - MGB-GT & MGC-GT
FIRST PLACE
1st Place
Larry Norton
1973 MGB GT
SECOND PLACE
2nd Place
Bill & Janet Gillson
1972 MGB GT
THIRD PLACE
3rd Place
Tom & Jeannie Schmitz
1972 MGB GT

Class "G" - MGB 1974 TO 1976 Rubber Bumper
FIRST PLACE
1st Place
Keith & Karen Vezina
1976 MGB
SECOND PLACE
2nd Place
Bruce Donaldson
1975 MGB
THIRD PLACE
3rd Place
Noel Eagleson
1975 MGB

Class "GG" - MGB 1977 TO 1980 Rubber Bumper
FIRST PLACE
1st Place
Stuart Waddington
1977 MGB
SECOND PLACE
2nd Place
Al DeWeese
1977 MGB
THIRD PLACE
3rd Place
Daryl Brown
1980 MGB

Class "H" - JAGUAR XJS
FIRST PLACE
1st Place
Michael King
1991 Jaguar XJS
SECOND PLACE
2nd Place
Richard Cunningham
1988 Jaguar XJS
THIRD PLACE
3rd Place
Bob & Margaret Henson
1993 Jaguar XJS Coupe

Class "I" - JAGUAR XJS, XK8 to 99 Convertible
FIRST PLACE
1st Place
Chuck & Charlene Byrne
1994 Jaguar XJS
SECOND PLACE
2nd Place
Mitzi Maddux
1994 Jaguar XJS
THIRD PLACE (tie)
3rd Place tie
Jon Gosnell
1997 Jaguar XK8
THIRD PLACE (tie)
3rd Place tie
John Wells
1995 Jaguar XJS

Class "J" - JAGUAR E-Type
FIRST PLACE
1st Place
Marc Cherry
1963 Jaguar E-Type
SECOND PLACE
2nd Place
Bob & Margaret Henson
1967 Jaguar E-Type
THIRD PLACE (tie)
3rd Place
Jack Ross
1968 Jaguar E-Type
THIRD PLACE (tie)
3rd Place
Vince Cooke
1973 Jaguar E-Type

Class "K" - JAGUAR SEDANS
FIRST PLACE
1st Place
Mike Darby
1967 Jaguar 240
SECOND PLACE
2nd Place
Joseph Peterson
1987 Jaguar XJ6
THIRD PLACE
3rd Place
Joe Stephens
1968 Jaguar 3.8 S

Class "L" - TRIUMPH TR2/TR3/TR4
FIRST PLACE
1st Place
Dick Maddux
1959 Triumph TR3A
SECOND PLACE
2nd Place
Karen Enos
1959 Triumph TR3A

Class "M" - TRIUMPH TR250, TR6
FIRST PLACE
1st Place
Kim McCabe
1968 Triumph TR250
SECOND PLACE
2nd Place
Kenny Justiniano
1976 Triumph TR6
THIRD PLACE
3rd Place
Johnson Buquet
1972 Triumph TR6

Class "N" - TRIUMPH TR7/TR8
FIRST PLACE
1st Place
Bill & Monnie Moseley
1980 Triumph TR8
SECOND PLACE (tie)
2nd Place (tie)
Gus Fell
1980 Triumph TR8
SECOND PLACE (tie)
2nd Place (tie)
Bob Jones
1980 TR7

Class "P" - TRIUMPH SPITFIRE & GT6
FIRST PLACE
1st Place
Tommy Boudreaux
1978 Triumph Spitfire
SECOND PLACE
2nd Place
Mike & Cherie Japp
1977 Triumph Spitfire

Class "Q" - RESTORATION CLASS
FIRST PLACE
1st Place
Selmo Saladino
1974 MGB/GT
SECOND PLACE
2nd Place
Tom Lucia
1977 MGB
Class "R" - SMALL SEDANS & Convertibles
FIRST PLACE
1st Place
Larry & Maureen McCain
1960 Morris Minor Traveller
SECOND PLACE
2nd Place
James McCartney
1963 MG 1100
THIRD PLACE
3rd Place
Lloyd Patterson
1956 Nash Metropolitan

Class "S" - BRITANNIA OPEN CARS
FIRST PLACE
1st Place
James Michael Bamford
1961 Daimler 250
SECOND PLACE
2nd Place
Bob Freeman
1972 Lotus Super 7
THIRD PLACE
3rd Place
Jerry Hall
1967 Lotus Elan

Class "T" - MORGAN CLASS
FIRST PLACE
1st Place
Bill & Melissa Silhan
1951 Morgan Plus 4
SECOND PLACE
2nd Place
Tony McLaughlin
1971 Morgan Plus 8
THIRD PLACE
3rd Place
Joe Speetjens
1995 Morgan Plus 8

Class "X" - Modified & Competition
FIRST PLACE
1st Place
Gene Gillam
1949 MG TC
SECOND PLACE
2nd Place
Bob Lembcke
1966 MG Midget
THIRD PLACE
3rd Place
Benny Spann
1934 English Ford

Class "XX" - NEW MINI
FIRST PLACE
pbca2010
Tom & Jeanne Schmitz
2011 Mini Cooper S Clubman
SECOND PLACE
pbca2010
Tommie Nickloff
2009 Mini Cooper S JCW
THIRD PLACE
pbca2010
Donald Revell
2003 Mini Cooper S

Class "Y" - NEW BRITISH 2000-2010
FIRST PLACE
1st Place
Tom Pocta
2006 Lotus Exige
FIRST PLACE
2nd Place
Wally Friloux
2001 Jaguar XK8
FIRST PLACE
3rd Place
Jack Nelson
2011 Jaguar XF

Class "Z" - BRITISH MOTORCYCLES
FIRST PLACE
1st Place
Gordon Levi
1959 Triumph TR20C
SECOND PLACE
2nd Place
Gordon Levi
1969 BSA Victor Special

Back to PBCA Shows list | Please Sign our Guestbook!